Dogoterapia

utworzone przez | wrz. 29, 2021 | Uncategorized | 0 komentarzy

Jak psy terapeutyczne mogą poprawić zdrowie psychiczne i fizyczne?

Psy terapeutyczne są zwierzętami, które poprawiają stan zdrowia poprzez udzielanie wsparcia emocjonalnego. Możesz wyszkolić swojego psa na psa terapeutycznego, aby zapewnić wsparcie sobie i innym.

Psy terapeutyczne mieszkają w domach z ludźmi. Mogą również odwiedzać różne miejsca, w tym domy spokojnej starości, domy opieki, szkoły, domy hospicyjne i szpitale. Są szkolone tak, aby były łagodne i przyjazne oraz akceptowały obcych ludzi przytulających je lub głaszczących. Są cierpliwe i nie przejmują się dziećmi, które ciągną je za sierść, ani dorosłymi, którzy chcą, aby mniejsze psy siedziały im na kolanach.

Psy terapeutyczne to tylko jeden z rodzajów zwierząt terapeutycznych. Inne zwierzęta, które mogą być wykorzystywane do wsparcia emocjonalnego to koty, króliki, ptaki, konie – a nawet lamy i alpaki.

Jak psy terapeutyczne mogą poprawić twoje zdrowie?

Wiadomo, że niektóre problemy psychiczne i zaburzenia psychiczne dobrze reagują na psy terapeutyczne. Pacjenci, u których zdiagnozowano szereg problemów, takich jak depresja, choroba dwubiegunowa, autyzm, ADHD, zespół stresu pourazowego (PTSD) czy choroba Alzheimera, odnoszą korzyści z kontaktów z psami terapeutycznymi i innymi zwierzętami towarzyszącymi.

Czasami wyzwania emocjonalne wynikają z fizycznych problemów zdrowotnych, a psy terapeutyczne mogą pomóc również w takich przypadkach. Badania sugerują, że pacjenci po trudnych operacjach lub wypadkach, którzy uczestniczą w terapii z udziałem zwierząt, mogą odczuwać mniejszy ból. Badania wykazały, że takie interakcje mogą zwiększać poziom hormonu poprawiającego nastrój – oksytocyny i zmniejszać poziom hormonu stresu – kortyzolu.

Jakie psy mogą być psami terapeutycznymi?

Każda przyjazna rasa psów może być psem terapeutycznym przy odrobinie treningu. Większe rasy, takie jak golden retrievery, pudle standardowe, bernardyny i labradory są powszechnie wykorzystywane jako psy terapeutyczne. Jednak mniejsze rasy, takie jak pudle miniaturowe i pomeranian, są dobrym wyborem, gdy pies i pacjent dzielą małą przestrzeń.

Dobre zachowanie psa może częściowo wynikać z jego rasy, ale w dużej mierze zależy od tego, jak pies jest wychowywany i jak równomiernie rozwija się jego temperament. Zanim psy zostaną zaakceptowane jako zwierzęta terapeutyczne, są testowane i obserwowane pod kątem ich reakcji na bodźce, takie jak głośne lub dezorientujące dźwięki, nagłe chwycenie, a nawet sprzęt, taki jak laski czy wózki inwalidzkie.

Zdobycie własnego psa terapeutycznego

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat znalezienia psa terapeutycznego, aby pomóc sobie lub bliskiej osobie, istnieje wiele katalogów online. Poszukaj w Internecie hasła „pies terapeutyczny” i nazwy swojego miasta, aby znaleźć osoby i organizacje w pobliżu.

Jeśli jesteś zainteresowany szkoleniem psa terapeutycznego lub odwiedzaniem ze swoim pupilem domów opieki lub innych placówek, wyszukaj w Internecie hasło „szkolenie psów terapeutycznych” i nazwę swojego miasta, aby sprawdzić, jakie są dostępne możliwości. Możesz też po prostu zadzwonić lub wysłać e-mail do placówki, którą masz na myśli, aby dowiedzieć się o procedurze przyjęcia.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *